4.4. 2017Laci Kobulský

#MakeAmericaSickAgain

Každý športovec, či už ide o akýkoľvek šport, túži aby aspoň raz v živote navštívil miesto, kde vznikol jeho šport a nasal jeho atmosféru.

Pre snowboarding je takou to kolískou jednoznačne slnečná Kalifornia, kde zo surfovej kultúry vznikol najprv „Snurfer“ a neskôr práve snowboard. Túto zimu som mal pár mesiacov voľno, zopár našporených euro a kamoša žijúceho v stredisku Mammoth mountain, čiže cesta bola jasná!

LA a cesta

Cesta do USA dnes už nie je žiaden problém. V minulosti sa muselo šporiť na drahé letenky a vyžobrávať si víza. Letenka ma stála 450eur a víza ESTA si spraví každý za pár minút. Rana ale bola vízová kontrola po prílete, ktorá bola po inaugurácii nového prezidenta ešte prísnejšia a tak som v radoch pripomínajúcich hru háďa zo starej Nokie musel čakať cez 3 hodiny. Ak sa v tomto rade ocitnete, radšej ale nevyskakujte, lebo miestny pracovníci s ľuďmi nejednajú v rukavičkách. Na vlastné oči som videl ako bez problému vyhodili jednu slečnu, ktorá sa chcela predbehnúť a potom sa s pracovníkmi začala hádať. Po odbavení vás už ale čaká slnečný Los Angeles a prívetivosť miestnych obyvateľov.

1_cesta

Prvých pár dní som ostal u svojho vzdialeného bratranca Erika, no tešil som sa, až vyrazíme na hory. Najväčší šok bola pre mňa rôznorodosť miestnej prírody počas cesty. Ráno som nastúpil do auta v tričku za letného kalifornského počasia a už za 2 hodiny sme boli v zasneženom Beare! Potom sme pokračovali do Mammothu (cca 5 hodín), a za oknom sa mihala púšť, zeleň a zasnežená krajina. Neviem, či je na svete podobné miesto s tak rôznorodou prírodou na relatívne malom území.

Mammoth Mountain

2_Mammoth

Mammoth Mountain je ako všetko v Amerike – VEĽKÉ! Cesty sú veľké. Hory sú veľké, autá sú veľké, obchody veľké a tak ďalej. Môj dobrý kamarát Branko tu žije už cez dva roky a vyzerá byť veľmi spokojný. Není sa mu čo diviť, Mammoth je mekka amerického snowboardingu, či už freestyle alebo freeride. Vyrastali tu najväčšie legendy snowboardingu, ako napríklad Shaun White (ktorý teraz dokonca vlastní akcie strediska) alebo Jeremy Jones (ten freeridový). Ak tu napadne sneh, je tu povolený freeride v celom stredisku a na to tu čaká hromada nadšencov. Ja som sa tu ocitol v čase hustej snehovej búrky, kedy bol zdokumentované najväčšie sneženie v histórii strediska! Prvý týždeň som teda „musel“ do prašanu, nakoľko všetky snowparky boli zapadané. Prekvapený som bol trošku z davu ľudí, ktorý sa vydával do prašanu. U nás je to väčšinou hŕstka nadšencov, no v Mammothe sa do prašanu šlo masovo, a tak po pár jazdách na novootvorenom vleku bolo všetko zjazdené. Kto si chcel užiť niečo čisté, musel si vyšľapať. No mne sa nechcelo :)

3_Mammoth_snow

Až sa počasie vyjasnilo, nevedel som sa dočkať snowboarku, teda, snowparkov! V stredisku sa ich totiž nachádzalo až 5! Nekecám. Main park, Forest Trail, South Park, Jibs Galore, Transition park a ešte zopár menších, na ktoré som nemal čas. Stredisko je miesto pre top jazdcov, je tu obrovská U-rampa, mega skoky a veľké jibby všetkého druhu.

4_Mammoth_snowpark

5_Mammoth_snowpark_kicker

V Main parku v ľubovoľný deň trénovali svetový pro jazdci a tak o zábavu popri sedení na lanovke nebola núdza. Mňa bavil neďaleký Forest trail, čo bola veľmi príjemná medium lajna kde triky jednoducho padali! Highlight bol potom asi South Park, kde bolo takmer všetko, skoky, jiby, rampa, zjazd… Pozrite si fotky a video! Denný lístok na vleky stojí gigantických 159$, no väčšina ľudí si kupuje sezónku CALI4NIA PASS za asi 900$, ktorá ale platí na všetky stredická v Kalifornii. Čo bolo ale miesto charakteristické, bola dobrota miestnych. Každý sa na mňa vždy usmieval, na vleku púšťal do reči a s radosťou pomohol, ak trebalo. Miestny vlekári a šoféri autobusov boli najviac v pohode, kiež by to tak vyzeralo všade!

6_Mammoth_Laci

Big Bear Mountain Resort

7_Big_Bear

V Mammothe som bol väčšinu tripu (nakoľko Branko bol tak dobrý, že mu stačilo variť za ubytovanie), no pred odletom som sa na pár dni musel zastaviť v shred epicentre – Big Bear Mountain, ktoré som viac ako dobre poznal z gangsta snb videí. Bear je shredácke nebo! Top! Pecka mega! Absolútne jazdenie v slniečku, slushi a top jiboch. Väčšinu setupu som mal dobre napozeranú z editov a preto som doslova kričal, keď som oshredil ďalšiu známu prekážku, a že ich bolo.

9_Bear

V Beare nie je snow park, big bear JE snowpark! Shredy nájdete na každej ceste, všetko sa to ani nedalo stihnúť. Dokonca dole pri reštike je postavený setup na šľapanie pre shredákov bez lístka, top! Čo ma celkom prekvapilo, bola absencia lyžiarov v stredisku, drvivá väčšina ľudí bola na snowboarde. V stredisku bola v tom čase česká partička, ktorú som dobre poznal zo špindlu, a tak som sa cítil ako doma. Čo to sme v rýchlosti potočili, no hlavne som si to chcel užiť. Určite sa tu chcem ešte raz vrátiť.

8_Bear_fella

Každý, kto bol v USA za snowboaringom, tento trip strašne odporúča a ja konečne rozumiem prečo. Kalifornia má v sebe zakorenenú surfovú kultúru a je ju cítiť z každého rohu. Nemusí sa vám páčiť Amerika ako taká, ale ak sa vám páči snowboarding, bude sa vám páčiť návšteva Ameriky!
Laci

@horsefeathersclothing
@kobulsky
@mammothmountain
#horsefeathersclothing

Předcházející blog #Braindomness: Epizody 6 - 12 Následující blog Nová kolekce jaro / léto 2017
Podobné články
16.7. 2019Laci Kobulský

My Favourite Color is Beer!

Kolekce inspirovaná pivem nechybí ani v letošním roce a součástí nových designů nemohla chybět ani naše další oblíbená hláška. Jaká je ta letošní? My Favourite Color is Beer!

Číst
2.7. 2019Laci Kobulský

Sex Sells

Kaleidoscope x Horsefeathers x Helgasons

Číst
24.6. 2019Laci Kobulský

27 unikátních Deck Beltů Maxima Habance

V duchu Maxovy myšlenky Skate & Create a pásku Deck Belt přicházíme i letos s tímto jedinečným, námi patentovaným produktem. Takto vypadá aktuální kolekce těchto limitovaných opasků, vyrobených z desek Maxima Habance.

Číst