25.2. 2019Horsefeathers

Zoltán Strcuľa – Board Across Slovakia

Máte rádi cestování? Máte rádi snowboarding? Znáte Slovensko? Co tyto věci spojit v jedno a vydat se na prohlídku po divácky atraktivních lokalitách této země? Je tu projekt Board Across Slovakia, za kterým stojí náš rider Zoltán Strcuľa a právě ten se nyní stane našim průvodcem.

Minulou sezónu se Zoltán věnoval natáčení svého samostatného projektu Board Across Slovakia, kterým chce široké veřejnosti přiblížit snowboarding a snowboardové komunitě zase krásy svého rodného Slovenska. Pro své natáčení si vybral zajímavá historická místa, jakými jsou například Spišský nebo Trenčínský hrad, ale samozřejmě nezapomněl ani na klasické streetové spoty. Board Across Slovakia je aktuálně venku a my si ho se Zolem krátce rozebereme.

Ahoj Zoltán, vítám tě na našem Horsefeathers blogu, ve kterém se dnes budeme věnovat tvému novému projektu. Ještě než se k němu ale dostaneme, řekni nám něco málo o sobě?

Ahoj, ďakujem za uvítanie, máte to tu pekné. Volám sa Zoltán Strcuľa a 9 rokov sa zabávam snowboardingom. Pochádzam z Liptovského Mikuláša a momentálne sídlim v Brne, kde študujem na Fakulte informatiky Masarykovej univerzity.

Představ nám ve zkratce hlavní myšlenku Board Across Slovakia?

Ukázať krásy Slovenska pomocou snowboardu.

Zolo_mail

Kdypak se zrodila prvotní myšlenka spojit snowboarding s převážně historickou stránkou Slovenska?

Už dlhšie som chcel spraviť niečo trošku iné, na čo sme zvyknutí. Po dokončení bakalárky v škole som vedel, že príde kludnejší rok s možnosťou natáčať vlastný projekt. Keďže som veľký fanúšik Danny MacAskilla z Red Bull rodinky, tak námet jednej jazdy bol jasný od začiatku. Spojil som to s mojim obdivom k hradom, ktorých máme na Slovensku veľmi veľa a mohlo sa začať natáčať.

Ty máš nějaký vztah k vaší historii, k architektůře a jejímu poznávání?

Milujem cestovať a spoznávať nové miesta. Keď človek navštívi hrad, zámok alebo inak zaujímavé miesto, väčšinou sa dozvie veľa o histórii a luďoch, ktorí tam žili. Fascinuje ma počúvať tieto príbehy, občas si hovorím, že by som chcel zažiť dobu hradov a rytierov. Vidieť naživo vznikať také stavby musí byť veľký zážitok.

007

Bs 50-50, fs 3 out/ Foto: Matúš Rendek, Redbull.sk

Kam bys nám třeba po své zkušenosti doporučil zajet?

Veľmi sa mi páčil Ľuboviansky hrad v Starej Ľubovni. Hrad je veľmi zachovaný, obklopuje ho krásna príroda a vo vnútri sú materiály o tom, ako celá stavba postupne vznikala a rástla v jednotlivých umeleckých obdobiach. Ďalej určite Trenčiansky hrad či Bojnický zámok. Je toho veľa čo, sa dá navštíviť.

Nenatáčel si ale jen na historických místech. Tvým cílem se staly také klasické streetové spoty.

Prvotne sme sa snažili obehnúť čo najviac pamiatok kým bol sneh. Bohužiaľ niektoré miesta nemajú sneh viac než deň do roka. Keď sa nám spot páčil tak sme točili aj klasické streety. Vždy som sa snažil rozmýšlať nad tým, aký trik by spojil už natočené zábery dokopy.


Houpačka v Bánskej Bystrici/ Foto: Matúš Rendek, Redbull.sk


Switch 5-0, cab 3 out/ Foto: Matúš Rendek, Redbull.sk


Bojnický zámek/ Foto: Red Point


Staroľuboviansky hrad/ Foto: Roman Dlauhý

Na Slovensku máte nepřeberné množství míst, kde natáčet. Proč právě tahle místa vyhrála v tvým výběru?

Myslím, že najviac za nás rozhodovalo počasie. Mal som vytypovaných pár miest a keď sa Perinbabka rozhodla snežiť práve tam, tak sme šli, teda pokiaľ bolo s kým. Veľa záberov sa natočilo spolu s Matejom Nedorolíkom na jeho projekte – BESL. Následne sme s Romanom Dlauhým sadli do auta a prešli východ Slovenska.

Z kterého místa si odjížděl s pocitem – „Jo, tohle je pecka“?

V Banskej Bystrici sme natáčali grind na moste ponad vodu. Pamätám si, že to bol piaty deň, čo sme točili a už sme boli všetci unavení. Prišli sme k mostu a ja som to mal na switch. Chvíľu mi trvalo sa rozhýbať, ale nakoniec sa to podarilo a ja som sa neokúpal v potoku. Za ten záber aj fotku od Matúša Rendeka som veľmi rád.

015

Indy drop/ Foto: Matúš Rendek, Redbull.sk

Kromě tebe, kdo stojí za celou realizací?

Myšlienku sme ucelili spolu so slovenskou Red Bull rodinkou. Natáčanie bolo celkom šialené. Vždy som točil s niekým iným. Najprv sme točili v Banskej Bystrici s Dodiakom Lukáčom, následne v Poprade s Peťom Čajom. Potom sme sadli s Romanom Dlauhým do auta a spolu prešli niekoľko lokalít. Točili sme sa navzájom za pomoci GoPro a Romanovho foťáku. Pár miest som navštívil s Red Point partičkou z Liptovského Mikuláša. To bolo skvelé, zrazu boli 3 kamery a viac ľudí točilo než jazdilo. Chalani sú profíci. Na záver sa chytil projektu Patrik Paulínyi a vymysleli sme niekoľko doplňujúcich záberov. Patrikovi vďačím za finálnu verziu videa. Je to frajer! Stále obdivujem ako dokáže vymýšlať rôzne scénky len tak za pochodu z hlavy, o úžasnej postprodukcii ani nehovorím. O grafiku sa postaral Michal Sukup, hlas nám poskytol Miro Kasprzyk.

Když se podívám do mapy, tak jste opravdu procestovali skoro celou zemi. Jak náročný to pro tebe bylo v rámci produkce?

Keďže ma to moc bavilo, tak to nebolo ani náročné čo sa vymýšlanie a cestovania týka. Jediné čo som riešil bolo, kto pôjde so mnou točiť. Večný problém a všetkým vyššie zmieneným menám patrí veľké ďakujem. Samozrejme musím poďakovať aj Freeride.cz za požičanie winchu a mojim rodičom za požičiavanie auta.

012

Frontside boardslide/ Foto: Matúš Rendek, Redbull.sk

Nemůže chybět otázka na nějaký zajímavý zážitek z natáčení. Vybaví se ti něco, na co budeš rád vzpomínat ještě za několik let?

Natáčanie v Starej Lubovni pri Ľubovianskom hrade začalo zaujímavo. Robil som tam tweaked ponad chodník do krátkeho dopadu. Natáčanie som si musel vytelefonovať s pánom, ktorý sa staral o okolie a údržbu hradu. Všetko dobre dopadlo a dostali sme povolenie jazdiť pod hradom. Za krátkym dopadom bol chodník a musel som sa vyhnuť stromom. Prvý pokus som šiel tak rýchlo, že ma chodník za dopadom katapultoval pomedzi stromy na lúku. Letel som rebrami na niečo pripomínajúce kameň. Vtedy som si myslel, že prídem pri najlepšom len o pár rebier. Po dopade som sa otriasol a zistil som, že som celý. Nebol to kameň ale starý peň stromu, ktorý po mojom náraze vyletel 5 metrov do vzduchu a padol kúsok vedľa mňa. Šťastíčko. Nakoniec sa podarilo trik natočiť a ešte sme dostali s Romanom povolenie prejsť sa cez celý hrad.


Bratislavský hrad/ Foto: Red Point


Korytnica/ Foto: Roman Dlauhý

Jednotlivý lokality vypadají docela klidně. Narazili jste ale při natáčení na nějaký trable?

Nič negatívne nás našťastie nestretlo, práve naopak všetko šlo celkom kludne.

Čeká tě ještě část letošní zimy, na co se chystáš, co máš ještě v plánu?

Hlavným plánom bolo začať robiť diplomku, no sneh ma stále ťahá von, tak to budem musieť posunúť. V najbližších dňoch sa teším na Horsefeathers King of Jib vo Vítkoviciach v Krkonoších. Je tam vždy skvelý setup od chalanov z Freestyle Area a mega kalba na Freestyle Snb House u Klímakov. Ak sa do toho pridá aj slniečko, tak to bude jeden z top víkendov sezóny. Potom letím do Helsiniek točiť streety. Keď sa vrátim tu, dúfam bude spring shredenie v plnom prúde.

010

First try drop, Staroľuboviansky hrad/ Foto: GoPro

Na tohle se ptáme všech našich team riderů, takže to nemine ani tebe. Jaký máš ty svůj oblíbený Horsefeathers setup z letošní zimy?

Mojim každoročným výberom je Rideable hoodieSherwin II Long. Mám rád dlhší strih a v spojení s Cloud Camo je to môj obľúbený kúsok z tohtoročnej zimnej kolekcie. Vo videu ma môžte vidieť v Hornet jacket, ale v poslednej dobe som si obľúbil shrediť vo Fokker jacket, ktorá sa oblieka cez hlavu. Regular size Barge pants v čiernej farbe uzatvárajú moje obľúbené kombo.

Horsefeathers bunda Hornet

Horsefeathers kalhoty Barge


Horsefeathers mikina Sherwin II Long – Cloud Camo


Horsefeathers mikina Sherwin II Long – Copper

Děkujeme Zolo za tvůj čas. Chtěl bys tady někomu poděkovat?

Ja ďakujem veľmi pekne, že tu môžem byť a zabávať sa snowboardingom. Chcel by som moc poďakovať každému, kto pomohol dotiahnuť Board Across Slovakia do finále. Do akej krajiny sa vyberieme natáčať nabudúce ?

Další Zoltánovy příběhy a fotky můžete sledovat na jeho Instagramu.

#horsefeathersclothing
#hfsnowboarding

Předcházející blog Horsefeathers King of Jib 2019 Následující blog Egor Chebanov Full Part 2018
Podobné články
11.6. 2019Horsefeathers

Horsefeathers Skate & Create Session s Maxem Habancem

Už druhým rokem vám přinášíme výsledek spolupráce s našim teamovým riderem Maximem Habancem, který stojí i za svou letošní Horsefeathers Skate & Create Signature Line. S Maxem jsme v rámci uvedení jeho kolekce vyrazili i do několika českých měst, kde jsme se setkali s jeho fans, společně si zajezdili a uspořádali contest o několik kousků z Maxovy Signature Line. Jak Horsefeathers Skate & Create Session s Maxem Habancem proběhla? To se dozvíte na dalších řádcích našeho blogu.

Číst
29.5. 2019Horsefeathers

Horsefeathers Kids Snowboard tour - Projekt Kaprun

Vzali jsme pět nejlepší riderů letošního ročníku Horsefeathers Kids Snowboard tour a společně jsme uzavřeli sezónu na rakouském ledovci Kaprun v rámci snowboardového campu od České Snowboardové školy - Projekt Kaprun.

Číst
6.5. 2019Horsefeathers

Horsefeathers X Max Habanec Skate & Create Signature line

Skateboarding byl vždycky mnohem víc než jen sport díky tomu, že umožňuje každému najít si svou jedinečnou cestu ke stylu a kreativitě. Bez jasně stanovených hranic jsou hlavní podstatou osobní prožitky, a to je i hlavní myšlenka nové Horsefeathers X Max Skate & Create Signature line. Maxovi jsme na úvod položili několik otázek, takže ještě než si dnes představíme jednotlivé části letošní spolupráce, čeká nás krátký rozhovor.

Číst